ملاک انتخاب عسل خوب چیست؟

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
site2017
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
پست: 2
تاریخ عضویت: دوشنبه 26 تیر 1396, 7:23 pm
تماس:

ملاک انتخاب عسل خوب چیست؟

پست توسط site2017 »

برای مصرف کننده ی عادی یک راه بیشتر برای شناسایی عسل وجود ندارد؛ آن هم استفاده از حواس است. یعنی با چشم، شکل ظاهری عسل را ارزیابی، با بینی بو و با زبان مزه کرده و اگر مجموعه این عوامل مناسب بود و عسل عطر و طعم گل ها را داشت، عسل طبیعی است و ارزش دارد که بهای آن را در حد معقول پرداخت.

شکرک زدن نشانه ی نامرغوب بودن عسل نیست

آنچه که در اصطلاح «رسوب کردن و شکرک زدن» می گویند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن، تقلبی بودن عسل را تداعی می کند، چیزی جز پدیده ی «بلورین شدن» یا «کریستالیزاسیون» نیست.

عسل به علت درصد بالای مواد قندی که دارد در واقع یک ماده ی جامد است که زیر شرایط بسیار شکننده ای به صورت مایع درمی آید. این ماده اشباع شده قندی باید در واقع جامد باشد اما به طور اتفاقی مایع است لذا به محض این که شرایط آماده شود، این دگرگونی فیزیکی یعنی بلورین شدن پدید می آید.

اما این موضوع به اندازه ای تاثیر منفی در ذهن مصرف کنندگان ایجاد کرده که از یک سو مشکل بزرگی برای تولید کنندگان در جریان عرضه به بازار به وجود می آورد و از سوی دیگر برای مصرف کنند گان از نظر طبیعی بودن عسل مایع، شک و شبه ایجاد می کند.

باید توجه داشت شکرک زدن و خاصیت تبلور عسل نشانه ی نامرغوب بودن آن نیست اما بعضی افراد به اشتباه عسل بلوری شده را مصنوعی یا تقلبی می دانند.

چگونگی تشخیص عسل طبیعی بلوری شده از شبه عسل تقلبی شکرک زده

برای شناسایی عسل طبیعی بلوری شده از شبه عسل تقلبی شکرک زده باید دانست تنها عسل طبیعی می تواند کم کم و به مرور زمان کدر و ته نشین شود و رسوب کند و شکرک آن مانند شکرک طبیعی شیره ی خرما نرم بوده و هنگام خوردن ممکن است اندکی زبری داشته باشد اما هیچ گونه صدایی زیر دندان احساس نمی شود اما شکرک شبه عسل تقلبی (شکر آب شده و …) مثل نبات سفت بوده و به سختی با قاشق جدا شده و موقع خوردن مانند دانه های آب نبات، شکر و مربای شکرک زده زیر دندان صدا داده و همچون شکلات به دندان ها می چسبد.

مهم ترین نکته این که این گونه شبه عسل ها بدون کدر شدن و ته نشین شدن خیلی سریع و در زمانی کوتاه شکرک می زدند.

علت شکرک نزدن عسل های موجود در بازار چیست؟

برای جلوگیری از تبلور عسل معمولا کارخانه های بسته بندی کننده ، عملیاتی از قبیل حرارت دادن، افزودن کمی جوهر لیمو در هر تن و غیره روی عسل انجام می دهند که در همه این موارد به خاطر وارد شدن ناخالصی در مجموعه قند های موجود، پدیده ی بلورین شدن به تاخیر می افتد.

در مورد کارگاه های ناشناخته که در آن حرارت دادن عسل به صورت مستقیم یا بدون کنترل صورت می گیرد، نه تنها مواد موجود در عسل دچار آسیب می شود بلکه بعد از دمای مشخصی ماده ای به نام «هیدروکسی متیل فورفوال» پدید می آید که اگر نسبت آن در عسل زیاد شود، مصرف آن خطرناک است.

گونه های مختلف عسل

عسل طبیعی؛ از ماده شیرینی که زنبورعسل تنها از شهد گل ها و گیاهان جمع آوری کرده و پس از دگرگونی های لازم، در سلول های مومی شان در کندو ذخیره کرده باشد، تولید می شود.

عسل تغذیه ای؛ از ماده ی شیرینی که زنبور عسل علاوه بر استفاده از شهد گل ها و گیاهان از شربت، شکر و … که در اختیار آنها می گذارند، استفاده کرده باشد. این گونه عسل قطعا کیفیت و خواص عسل طبیعی را ندارد اما متاسفانه در فروشگاه های مواد غذایی به فراوانی عرضه شده و به دلیل قیمت مناسب با اقبال عمومی مواجه می شود.

عسل تقلبی؛ مایعی است شیرین شبیه عسل که از گلوکز تجاری، شکر، اسید ستریک، اسانس و … که پس از پخته شدن به دست می آید. در تهیه و تولید این شبه عسل، زنبور هیچ دخالتی ندارد و در آزمایشگاه به آسانی قابل شناسایی است. این گونه شبه عسل ها نه تنها فاقد هرگونه خاصیت درمانی غذایی است بلکه برای سلامتی انسان زیان آور است.
متاسفانه شبه عسل ها به صورت گسترده تولید و به بازار عرضه شده و به دلیل قیمت ارزان (هر کیلو سه تا ۵۰۰۰ تومان) با استقبال مصرف کنندگان روبه رو می شود.

با توجه به هزینه های تولید عسل طبیعی (هزینه کوچ، نگهداری، توسعه و تجهیز زنبور ستان ها، دستمزد زنبورداران حرفه ای، بسته بندی و …) قیمت عسل طبیعی باید منطقی باشد.

عسل تک گل؛ به عسلی می گویند که زنبور عسل، شهد را از روی یک نوع گل جمع آوری کرده باشد مانند عسل آویشن، اقاقیا، سدر (کنار)، گون، مرکبات و … این گونه عسل کاربرد درمانی داشته و معمولا قیمت بالاتری نسبت به عسل های دیگر دارد.

عسل صد درصد تک گل کمیاب است و در بیشتر عسل های تک گل مقدار اندکی از شهد گل های پراکنده در هر منطقه وجود دارد.

عسل چهل گیاه؛ عسلی که زنبور عسل، شهد را از روی گل های گوناگون جمع آوری کرده باشد یا چند عسل تک گل را طبق فرمول خاص (که از نظر خواص، رنگ، عطر و سعم مطابق ذائقه ی بیشتر مصرف کنندگان باشد) با یکدیگر مخلوط کنند. این گونه از عسل طبیعی نیز کاربرد درمانی دارد.

عسل موم دار؛ چون سرشار از گرده ی گل، بر موم و موم طبیعی بوده و حرارت ندیده است از نظر خاصیت، طعم و عطر کیفیت بالایی دارد. به دلیل استفاده از دارو برای بهبود و درمان بیماری های زنبور عسل و رسوب درصدی از آن در موم شان، بهتر است از مصرف پیوسته ی این گونه ی عسل (حداکثر ۱۰ درصد میزان مصرف) خودداری شود.

متاسفانه افراد سودجو با دستگاه های موم ساز و پارافین (ماده ی اولیه که در تهیه شمع به کار می رود) شبه موم تقلبی ساخته و با قرار دادن مقداری از این موم های پارافینی در شبه عسل تقلبی، موجب گمراهی مصرف کنندگان را فراهم می آورند.

عسل بهاره؛ به عسلی می گویند که در اواخر فصل بهار به دست آمده باشد، مانند عسل مرکبات، اقاقیا و درختان میوه ای مانند زردآلو، گلابی، بادام و …

عسل پاییزه؛ عسلی که از اوایل تابستان تا میانه ی پاییز به وسیله زنبور تولید شده و بیشتر از شهد گیاهان صحرایی است.

توصیه هایی به مصرف کنندگان عسل

مصرف کنندگان باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر می خواهند عسل را همراه با محلول های گرمی مانند آب جوش، شیر، فرنی و جوشانده های گیاهان دارویی مصرف کنند حتما پس از ولرم شدن، عسل را به آنها بیفزایند تا خاصیت درمانی عسل محفوظ بماند.

عطر و طعم عسل مانند رنگ آن متناسب با گیاهی است که زنبور عسل از آن شهد فراهم آورده است.

در مناطق مختلف عسل با غلظت های گوناگون به دست می آید و این تفاوت نمی تواند عاملی تعیین کننده برای شناسایی کیفیت عسل باشد؛ مثلا عسل هایی که در مناطق مرطوب به دست می آید، بیش تر دارای غلظت کم است. در مقابل عسل هایی که از مناطق کوهستانی به دست می آید دارای غلظت بالایی است.

رنگ عسل نیز بستگی به نوع شهدی دارد که زنبور عسل از آن شهد جمع آوری کرده و از رنگ زرد بسیار روشن تا قرمز تیره و حتی سیاه متغییر است. هم چنین منطقه ی جغرافیایی و شرایط آب و هوایی در تعیین رنگ عسل موثر بوده بنابراین رنگ عسل مانند غلظت آن نمی تواند عاملی تعیین کننده برای شناسایی کیفیت عسل باشد.

شگفتی های عسل و زنبور عسل

برای تهیه و فرآوری هر کیلوگرم عسل طبیعی، زنبور عسل باید ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار بار شهد جابه جا کند و از ۱۰ میلیون گل، شهد برداشته و مسافتی برابر هفت مرتبه چرخش به دور کره زمین بپیماید.
عمر یک زنبور عسل کارگر حدود ۴۵ روز است که طی آن هیچ گاه نمی خوابد!

عسل طبیعی تنها ماده ای غذایی است که هرگز فاسد نمی شود و نیرومندترین و خطرناک ترین میکروب ها را در کمتر از ۴۸ ساعت نابود می کند به همین دلیل بهترین آنتی بیوتیک خوراکی طبیعی است که هیچ آسیبی به بدن نمی رساند.

هر زنبور عسل در طول زندگی خود در صورتی که شرایط مساعد باشد و از هر بلای طبیعی و غیرطبیعی جان سالم بدر برد تنها می تواند یک قاشق مرباخوری عسل فراهم کند.

زنبورعسل با تمام کوچکی پیکرش دارای دو معده است؛ معده ی اول «کیسه عسلی» نام دارد و شهد گل ها به آنجا وارد شده و با عملیاتی آن را به عسل تبدیل کرده سپس با خرطوم خویش آن را به سلول های مومی شکل که از پیش فراهم شده می ریزد و در آن را با موم های ویژه پلمپ می کند. در معده ی دوم زنبور، فرآیند گوارش انجام می شود.

منبع : hidoctor


[URL=http://www.parsaya.com]ساخت سايت[/URL]
[URL=http://www.parsaya.com/corporative]طراحی سایت شرکتی[/URL]
نمایه کاربر
Antoniopbd
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
پست: 1
تاریخ عضویت: چهارشنبه 11 دی 1398, 10:39 am
تماس:

ملاک انتخاب عسل خوب چیست؟

پست توسط Antoniopbd »

Приветствую Вас товарищи!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки.
Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси.
Мы можем предложить Вам Защитные плёнки ,архитектурные плёнки,декоративные плёнки,автомобильные плёнки и противопожарные плёнки.
Более подробная информация размещена на нашем сайте
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

تصویر

пленка для тонировки окон купить
купить защитную самоклеящуюся пленку в рб
защитная пленка band 2
декоративная зеркальная пленка
зеркальная пленка на авто цена
вентилируемый фасад пленка
матовая пленка на стекло Светлогорск
широкоформатная печать чертежей
тонировка стекол Дятлово
защитная пленка закаленного стекла
защитная пленка на арки
пленка для стекол автомобиля цена купить
солнцезащитная зеркальная пленка Барановичи
нанесение пленки на фасад
широкоформатная баннерная печать
фасады мдф пленка цены
защитная пленка на окна от солнца
тонировка для окон дома
тонировка стекол Столин
бронирование стекол авто
серый мат пленка авто
зеркальные окна
защитная пленка xperia xa
защитная пленка на лобовое стекло
защитная пленка oneplus 6
обклейка витрин защитной пленкой а2
защитная клейкая пленка
купить защитную пленку на окна
пленка под дерево самоклеющаяся для авто
оклейка автомобиля защитной пленкой
матовая пленка на стекло Пинск
бронирующая пленка для авто купить
защитная пленка на ми бэнд 3
пленка на пороги авто купить
декоративная отделочная пленка
защитная пленка а2 цена
матовая пленка на стекло Ельск
защитная пленка от влаги
архитектурная пленка для окон купить
защитная пленка и защитное стекло разница
самоклеящаяся пленка на фасады кухни
солнцезащитные пленки архитектурные
защитная пленка для стекол
защитная полиуретановая пленка купить
тонировка архитектурной пленкой
пленка для оклейки мебели
защитная пленка пвх купить
оклейка офисных перегородок пленкой
пленка защитная для зеркал черная купить в минске
тонировка окон и балконов
نمایه کاربر
Antoniotzg
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
پست: 1
تاریخ عضویت: چهارشنبه 11 دی 1398, 8:27 pm
تماس:

ملاک انتخاب عسل خوب چیست؟

پست توسط Antoniotzg »

Добрый день товарищи!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки.
Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси.
Мы можем предложить Вам Защитные плёнки ,архитектурные плёнки,декоративные плёнки,автомобильные плёнки и противопожарные плёнки.
Более подробная информация размещена на нашем сайте
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

تصویر

пленка на боковые стекла автомобиля
защитные пленки Поставы
можно ли наклеить защитное стекло на пленку
защитная пленка 4м
черная пленка для авто
тонировка витрин
солнцезащитная зеркальная пленка Туров
пленка гидроветрозащитная для фасадов
антидождь пленка для автомобиля на боковые стекла
тонировка пластиковых окон бронза
зеркальная тонировка окон в доме
обтянуть кухонные фасады пленкой
защитная пленка на арки
защитная пленка 15 6
купить автомобильную виниловую пленку
солнцезащитная зеркальная пленка Ельск
бронирование стекол
тонировка стекол автомобиля
пленка для авто под дерево минск
защитная пленка для стекол
тонировка стекол Несвиж
защитная пленка пузырьки
пленка защитная 6 5
тонировка стекол Речица
декоративные самоклеящиеся пленки
установка солнцезащитной и защитной пленки на стекло
солнцезащитная зеркальная пленка Кобрин
чем снять защитную пленку с металла
продажа плёнки
глянцевая пленка на авто
полированный алюминий с защитной пленкой рб
декоративная самоклеющаяся пленка на окно
класс защиты а1
автомобильные пленки минск
фасады в пленке минск
снять защитную пленку с автомобиля
широкоформатная печать плакатов
наклеить тонировочную пленку на авто
антизапотевающая пленка для авто купить
бронировка аптек
зеркальная тонировка пластиковых окон
тонировка балкона зеркальной
виниловая пленка для авто купить в минске
пленка для авто купить казань
защитные пленки Лепель
стеклозащита
матовая пленка на стекло Светлогорск
тонировка стекол Гомель
оконная пленка на стекло
тонировка стекол Жабинка
نمایه کاربر
Antoniolwi
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
پست: 1
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 12 دی 1398, 5:43 am
تماس:

ملاک انتخاب عسل خوب چیست؟

پست توسط Antoniolwi »

Здравствуйте дамы и господа!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки.
Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси.
Мы можем предложить Вам Защитные плёнки ,архитектурные плёнки,декоративные плёнки,автомобильные плёнки и противопожарные плёнки.
Более подробная информация размещена на нашем сайте
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

تصویر

декоративная самоклеющаяся пленка для мебели купить
защитная пленка ручки автомобиля
бронировка банков минск
защитная пленка для стекол
защитная пленка на стол прозрачная купить
пленка антидождь для стекла автомобиля
оклейка авто полиуретановой пленкой
бронировка офисов
тонировка стекол Речица
бронировочная пленка для авто купить
пленка для окна
тонирующая пленка для авто купить
бронировка аптек
защитные пленки Витебск
защитная пленка на номера купить
тонировка атермальной пленкой минск
пленка самоклеящаяся для стекла
рекламная широкоформатная печать
оклейка бронированной пленкой
декоративные пленки цена
защитная пленка алюминия
клеящаяся защитная пленка
пленка пвх для авто
карбоновые пленки салона авто
защитная пленка на фары
пленка защитного цвета
тонировка витражных окон
атермальная тонировка цена
солнцезащитная пленка на лобовое стекло
защитные пленки Ельск
защитная пленка на ми бэнд 3
декоративная защитная пленка на авто фото
незапотевающая пленка для авто
пленка защитная продажа
пленка стекла для автомобиля цена
виниловая пленка для салона авто
обтяжка пленкой салона авто
защитная пленка на окна автомобиля
тонировка балкона цена
лучшая пленка для оклейки авто
бронь пленка для авто
бронирование стекол авто
пленка противоударная
купить камуфляжную пленку для авто
защитная пленка 4м
пленка для мебельных фасадов
широкоформатная печать на стекле
солнцезащитная зеркальная пленка Волковыск
бронирование фар защитной пленкой
противопожарные окна цена
نمایه کاربر
Antoniotyc
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
پست: 1
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 19 دی 1398, 3:32 pm
تماس:

ملاک انتخاب عسل خوب چیست؟

پست توسط Antoniotyc »

Привет дамы и господа!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки.
Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси.
Мы можем предложить Вам Защитные плёнки ,архитектурные плёнки,декоративные плёнки,автомобильные плёнки и противопожарные плёнки.
Более подробная информация размещена на нашем сайте
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

تصویر

фасадная пленка
пленка мдф фасадов купить
фасады мдф пленка цены
солнцезащитная зеркальная пленка Щучин
ооо защитные пленки
солнцезащитная зеркальная пленка Осиповичи
солнцезащитная пленка на стекло
кухня фасад мдф пленка цена
поликарбонат снимать ли защитную пленку
защитная пленка пвх прозрачная
солнцезащитная зеркальная пленка Витебск
защитные пленки Волковыск
пленка 3 м автомобильная
пленка для стекол автомобиля купить
света защитная пленка
оклеить автомобиль защитной пленкой
защитная пленка на зеркало авто
сколько пленок на защитном стекле
фасад кухни пленка пвх
пленка на авто цена
защитная пленка дверь автомобиля
оклейка авто зеленой пленкой
тонировка балкона зеркальной
обклеить авто антигравийной пленкой
солнцезащитные пленки купить
пленка а0
солнцеотражающая пленка на окна купить
оклейка авто пленкой в минске цены
защитная пленка от царапин
тонировка стекол Мядель
пленка пвх для мебельных фасадов купить
защитная пленка на микроволновке
мебельные фасады мдф в пленке пвх
защитная пленка для столов decosave купить
солнцезащитная зеркальная пленка Бобруйск
защитная пленка ps vita
бронирование защитной пленкой
защитная полиуретановая пленка купить
бронировка окон
бронирующая пленка для авто купить
защитная пленка на стену
купить бронированную пленку
цена солнцезащитной пленки на окна
тонировочная пленка оптом
декоративная витражная пленка
купить защитную пленку для ремонта
тонировка лоджии
продажа декоративной пленки
пленка солнцезащитная зеркальная для окон купить
защитная пленка ручки автомобиля
نمایه کاربر
Antoniosne
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
پست: 1
تاریخ عضویت: دوشنبه 5 اسفند 1398, 2:31 am
تماس:

ملاک انتخاب عسل خوب چیست؟

پست توسط Antoniosne »

Приветствую Вас господа!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки.
Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси.
Мы можем предложить Вам Защитные плёнки ,архитектурные плёнки,декоративные плёнки,автомобильные плёнки и противопожарные плёнки.
Более подробная информация размещена на нашем сайте
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

تصویر

широкоформатная печать а0
антидождь пленка для автомобиля на боковые стекла
пленка на зеркала авто
матовый хром пленка на авто
пленка самоклеющаяся для авто
защитные пленки для панелей
купить плёнку а1 минск
тонировка окон в офисе
наклеить пленку на авто
защитная силиконовая пленка на стол
вырезать защитную пленку
tab 3 защитная пленка
пленка для мебельных фасадов купить
фасады пленка фото
витражная пленка купить минск
пленка для оклейки авто купить в минске
тонировка авто минск
авто оклейка пленкой перламутр
матовая тонировочная пленка
защитная пленка пвх на стол
бронировка витрин магазинов
защитная пленка класса а2
противоударная пленка на окна цена
защитные пленки Мозырь
матовая пленка на стекло Чечерск
оклейка фасадов мебели пленкой
виниловая пленка для авто в гомеле
пленка самоклеющаяся матовая для стекла
виниловая пленка для салона авто
защитные пленки Щучин
солнцезащитная зеркальная пленка Мосты
карбоновая пленка фото авто
декоративная витражная пленка
наружная широкоформатная печать
черный камуфляж пленка для авто
виды защитных пленок
тонировочная пленка для окон цена
тонировка балкона пленкой
остекление пленкой класса к4
бронирующая защитная пленка
широкоформатная печать постеров
пленка на авто фото цена
защитная пленка для amazfit bip
защитная пленка 9 6
бронировка банков минск
поклейка пленки на авто
хромированная пленка для авто
широкоформатная печать на пластике
пленка защитная 4х5м
пленка стекла для автомобиля цена
نمایه کاربر
Antonionxe
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
پست: 1
تاریخ عضویت: دوشنبه 12 اسفند 1398, 12:23 am
تماس:

ملاک انتخاب عسل خوب چیست؟

پست توسط Antonionxe »

Здравствуйте друзья!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки.
Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси.
Мы можем предложить Вам Защитные плёнки ,архитектурные плёнки,декоративные плёнки,автомобильные плёнки и противопожарные плёнки.
Более подробная информация размещена на нашем сайте
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

تصویر

декоративная клейкая пленка
пленка для кузова авто купить
купить карбоновую пленку для авто в минске
пленка для пластика авто
тонировка стекол Гомель
солнцезащитная пленка на лобовое
зеркальная пленка для мебели
защитная пленка на поликарбонате
автомобильная тонировка пленка
липкая защитная пленка
размеры защитной пленки
атермальные пленки
виниловая пленка для салона авто
солнцезащитная зеркальная пленка Барановичи
защитная пленка матовая или глянцевая
солнцезащитная пленка на окна купить в витебске
тонировка стекол Туров
оклейка машины защитной пленкой
бронирование автомобильных стекол
пленка для стекол матовая
купить зеркальную пленку для окон
красная пленка для авто
защитная пленка хамелеон
наклейка пленки на авто
самоклеющаяся пленка для стекла купить
тонирование стекол автомобиля цена
продажа плёнки минск
зеркальные солнцезащитные пленки
матовая пленка на стекло Столин
где купить самоклеющаяся пленка
оклейка авто пленкой в минске
тонировка окон в квартире цена
декоративная самоклеющаяся пленка с рисунком купить
защитная пленка на машину
защитная пленка класса а2
атермальная пленка цена
матовая пленка на стекло Каменец
защитная пленка на номера купить
бронирующая пленка на окна
защитная пленка на авто купить
тонировка пластиковых окон бронза
пленка 3м защитная полиуретановая
солнцезащитная пленка сильвер 5
пленка карбон на авто цена расцветка фото
пленка защитная продажа
защитная пленка подоконник
защитная пленка на автомобиль от сколов цена
тонировка стеклопакетов
продажа пленок для авто
тонировка стекол Бобруйск
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان