برداشت 3400 تن عسل از زنبورستان هاي فارس

موضوعات : اخبار

برداشت 3400 تن عسل از زنبورستان هاي استان فارس
معاون بهبود توليدات دامي جهادكشاورزي فارس گفت: آمارگيري مهرماه سال جاري از 400 هزار كلوني زنبور عسل نشان داد كه در مقايسه با سال 89 حدود 35 درصد افزايش رشد جمعيت كلني هاي زنبور عسل داشته ايم كه از اين تعداد كلني ميزان 3400 تن عسل برداشت شده كه در مقايسه با سال 89، حدود 20 درصد افزايش توليد نشان مي دهد.

دكتر صادقي اظهار داشت: براساس آمارهاي دريافتي شهرستان هاي كازرون با 60 هزار كندو و توليدي معادل 540 تن، فيروزآباد با 55 هزار كندو توليد 500 تن عسل و جهرم با 35 هزار كندو و توليدي برابر با 330تن به ترتيب مقام اول تا سوم توليد عسل در استان فارس را به خود اختصاص داده اند.

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهادكشاورزي فارس تصريح كرد: با توجه به تنوع گياهي موجود در استان فارس عسل بسته به نوع گياهي كه زنبور تغذيه مي كند از نظر مزه و مواد معدني متفاوت است از جمله عسل نارنج، گون، كنار و گياهان تركيبي است كه مرغوب ترين آن عسل گون و كنار و داراي 3 درصد قند ساكارز است.

اين مقام مسئول يادآور شد: عسل گون در شهرهاي سپيدان، اقليد، آباده و عسل كنار در فراشبند، قيروكارزين، فيروزآباد، داراب، لار، لامرد و ممسني و عسل مركبات در جهرم، فيروزآباد و داراب و عسل تركيبي در شيراز ، جهرم ، فيروزآباد و داراب توليد مي شود.

معاون بهبود توليدات دامي در بخشي ديگر از سخنان خود اظهار داشت: برخورداري استاناز تنوع آب و هوايي و وجود باغات ديم و منابع طبيعي، آموزش و راهنمايي هاي كارشناسي نقش مهمي در افزايش تعداد كلوني هاي زنبور عسل و در نتيجه توليد عسل بوده است.

صادقي تصريح كرد: همچنين با توجه به اقليم مناسب و تنوع آب و هوايي فارس ساليانه 50 تا 60 هزار كلوني از ساير استان ها جهت بهره مندي از شرايط آب و هوايي در زمستان و توليد عسل كنار به اين استان مهاجرت مي كنند.

وي با بيان اينكه استان فارس از جايگاه مناسبي در توليد عسل بر خوردار است و به صنعت زنبور داري در استان نيز به سرعت در حال توسعه است افزود: مصرف سرانه عسل در كشورمان نيم كيلو است در حالي كه در اين امكان افزايش اين رقم تا دو كيلو كه منطبق با استاندار كشورهاي توسعه يافته است نيز وجود دارد .

صادقي تصريح كرد: سالانه حدود 10 درصد از عسل توليدي فارس به كشورهاي حوزه خليج فارس و امارات متحده عربي صادر مي شود كه بايد براي توسعه صادرات اين محصول تلاش نمود

توسط : محمد حسن حاجی زاده، سازمان جهاد کشاورزی فارس  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : شنبه 25 آذر ماه 1391
  • 2441 بازدید
  • 0 نظر