ظرفیت های صنعت زنبورداری در اشتغال زایی

موضوعات : اخبار

اردبیل / واحد مرکزی خبر
گزارش مکتوب .... ظرفیت های صنعت زنبورداری در اشتغال زایی

عسل سبلان به سبب تنوع پوشش گیاهی و گل هایی مثل گون ، آویشن و بابونه موجود در دامنه سبلان از ویژگی‌های خاصی برخوردار است.
این عسل که به نام عسل سبلان از شهرت خاصی در ایران و جهان برخوردار است ، بنا به خاصیت شفا بخشی که دارد دستگاه گوارش را ضدعفونی می کند و باعث التیام زخم معده می‌شود ، همچنین در درمان بیماری هایی چون عصبی ، قلبی ، استخوانی ، کلیوی و رماتیسم بسیار مفیداست.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل می گوید: این استان از میان 32 استان کشور رتبه سوم را در زمینه تولید عسل دارد و 5 درصد عسل تولیدی کشور از زنبورستان های این استان استحصال می‌شود.
عبدایمانی متوسط عملکرد تولید عسل از هر کندو را در استان اردبیل 21 کیلوگرم بیان می کند و می گوید: هرچند از این لحاظ در رتبه اول کشوری قرار داریم اما به این میزان تولید قانع نیستیم و تلاش می‌کنیم تولیدکنندگان و فعالان این عرصه را به تولیدکیفی و کمی افزون‌تر ترغیب و تشویق کنیم.
وی بحث آموزش بهره‌ برداران و فعالان رشته زنبورداری را یکی از اولویت‌های مرکز ترویج و آموزش جهاد کشاورزی می داند و می افزاید: هرچند ما در این حوزه با مشکلات کمبود اعتبار و بی رغبتی فعالان بخش به حوزه آموزش و ترویج روبرو هستیم اما انتظار می‌رود دوره‌های آموزشی کوتاه مدت برای زنبورداران استان در نظر گرفته شود.
مهندس پیرایرانی کارشناس و تولیدکننده عسل در اردبیل نیز با اشاره به مشکلات زنبوداران می گوید: متاسفانه شرایط لازم برای توسعه زنبور داری وجود ندارد و زنبور داران با مشکلات بزرگی مواجه هستند و اگر در حمایت از تلاشگران این بخش تعلل شود وضع حادتر خواهد شد.
این استاد دانشگاه کمبود و گاه نبود ملکه زنبور عسل ، نبود آموزش برای فعالان این بخش و نبود برنامه برای توسعه زنبورداری را از جمله مشکلات این بخش می داند و می افزاید: حدود 50 درصدکندو های زنبور در فصل زمستان از بین می روند و این رقم تلفات برای زنبورداری منطقه یک فاجعه است.
پیرایرانی با یادآوری این‌که می‌توان با واردات ملکه ، 50 درصد مشکلات زنبورداران را حل کرد و با اشاره به راه‌اندازی ایستگاه پرورش و تولید ملکه زنبور عسل در استان اردبیل ابراز امیدواری کرد این حرکت اساسی بتواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد تا بتوانیم برای 2 و نیم میلیون کندو در کشور ملکه مورد نیاز را تأمین کنیم.
این کارشناس تنوع تولید محصولات زیرمجموعه عسل نظیر ژل و زهر زنبور را نیز یادآور شد و افزود: یکی دیگر از ضعف‌های زنبورداری ما نبود آموزش‌ها و آگاهی زنبورداران به مسائل کاریشان است به طوری که ما می‌توانیم با توجه به موقعیت کشورمان با مهاجرت دادن کندوها در طول سال عسل خالص و طبیعی به دست آوریم.
پیرایرانی یکی از راه‌های اشتغال با کمترین هزینه را تولید عسل می داند و می افزاید: معاونت دام جهاد کشاورزی استان برنامه مناسبی برای توسعه کندو و عسل ندارد و از حوزه آموزش نیز غفلت کرده است در حالی که می‌توانیم با استفاده از ظرفیت کارشناسان برخی از کمبودها و کسری‌ها در تولید عسل را برطرف کنیم.
این تولید کننده نمونه کشوری گفت: دو نوع عسل پاییزه و بهاره در اردبیل تولید می‌شود که هر کدام از این عسل ها به دو دسته عسل های بی موم و با موم تقسیم می‌شوند و رنگ آنها از زرد کاهی تا عقیق تیره متغیر است.
اشرفی کارشناس زنبورداری جهادکشاورزی استان اردبیل می گوید: طولانی بودن سرما و شروع زودهنگام بارش برف از اوایل پاییز سال قبل و نبود امکان مصرف داروهای فصلی مورد نیاز توسط زنبورداران در کندوهای زنبور عسل همچنین تداوم سرما در طول پاییز و زمستان و ادامه آن تا نیمه دوم فروردین امسال باعث کوتاه شدن مدت زمستان گذرانی برای کندوهای زنبور عسل منطقه شد و از طرفی وجود عارضه c.c.d (فرا زنبور از کندو) در زنبورستان های استان دست به دست هم داده موجب شد تا خساراتی به بار آید که بنا به گزارش شرکت تعاونی زنبورداران اردبیل و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان های استان بیش از 50 درصد برآورد شده است.
این کارشناس همچنین بارندگی های اخیر را نیز مزید بر علت می داند و می گوید: با عنایت به پایین بودن دمای هوا و وجود بارندگی های ممتد ، امکان فعالیت زنبور در جهت تخم ریزی و افزایش جمعیت کندو و به تبع آن جمع آوری گرده و شهد به صورت مقطعی کم شده است، ولی با توجه به اینکه بارندگی سبب غنی شدن مراتع و مزارع شده در صورت افزایش دمای هوا و روند افزایش فعالیت کندوها امید می رود شاهد افزایش محصول و سایر فرآورده های زنبور عسل به ازای هر واحد کندو باشیم.
صفوی مسئول تعاونی زنبورداران استان نیز کمبود داروهای مورد نیاز زنبورداران را عامل تلفات زنبورهای استان می داند و می افزاید: قبلاً زنبورداران منطقه ، داروهای یارانه دار دریافت می کردند و دامپزشکی حمایت خوبی می کرد و داروهای مورد نیاز را حتی به صورت رایگان در اختیار زنبورداران می گذاشت ، اما هم اکنون داروهای لازم که مورد تأیید دامپزشکی باشد یافت نمی شود و زنبورداران داروهای قاچاق را که شاید غیرمجاز نیز باشند از روی ناچاری با قیمت گزاف تهیه و استفاده می کنند.
استاندار اردبیل نیز با اشاره به ارزش و اهمیت عسل و تولید خالص آن در استان می گوید: این محصول به عنوان محصول منحصربه فرد قابلیت و توانمندی این خطه را نشان می‌ دهد و به یقین می‌توان با تولید کیفی و خالص عسل ، رضایت گردشگران و مردم را نیز فراهم کرد.
آقای صابری با انتقاد از برخی سودجویان و افراد فرصت ‌طلب در عرضه عسل تقلبی و فاقد ارزش غذایی می گوید: ‌نباید به این صنعت عظیم و ارزشمند با چنین اقداماتی ضربه زد چرا که اگر مسافران و گردشگران ما اقدام به خرید عسل تقلبی و یا شیره نامناسب آن کنند این تفکر که در اردبیل به آن ها عسل تقلبی فروخته شده تأثیر می گذارد و در اذهان برای همیشه این رفتار نامناسب باقی می ‌ماند.
استاندار اردبیل عسل ناب و خالص دامنه‌ های سبلان و مناطق مختلف دیگر را شهد و شیرین کننده کام مسافران و گردشگران می داند و می گوید: این استان باید به بهترین منطقه تولید ، بسته‌ بندی و عرضه با کیفیت و با قیمت مناسب عسل تبدیل شود تا مسافران و گردشگران ما بتوانند با خیال راحت محصول را خریداری و استفاده کنند.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز می گوید: زنبورداران استان اردبیل هم اکنون بیش از 151 هزار و 300 کلنی مدرن دارند که ما با حمایت متولیان این حوزه سعی داریم 6 هزار و 350 کلنی سنتی و بومی را به کندوهای مدرن تبدیل کنیم .
توانا با بیان اینکه 3هزار نفر در صنعت زنبورداری استان فعالیت می کنند ، تولید سالانه 3 هزار و 300 تن عسل را یک افتخار برای دیار سبلان می داند و می گوید: این میزان تولید عسل مازاد بر مصرف سرانه استان است.
علایی مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی اردبیل نیز می گوید: با وجود اهمیتی که این فرآورده می‌تواند در صادرات غیرنفتی و ارز آوری برای کشور داشته باشد متاسفانه نه تنها در این زمینه موفقیتی به دست نیاورده بلکه میزان صادرات آن از استان اردبیل به طور قابل ملاحظه‌ای در سال‌های اخیر پایین آمده است.
علایی می‌افزاید: به علل مختلف عسل تولیدی استان از کیفیت بسته بندی بالایی برخوردار نیست و حتی در مواردی پایین تر از وضع معیارهای تعیین شده استاندارد قرار دارد.
او می گوید: توجه ناکافی به کیفیت ، بهداشت و نبود صنایع و کارخانه‌های بسته بندی ، توزیع شهدهای تقلبی در بازار ، برپا نشدن نمایشگاه‌های بین‌المللی در استان برای معرفی مطلوب عسل سبلان از جمله مواردی است که باعث شده است صادرات این محصول بی نظیر با رکود مواجه شود.
کریم هدایتی از تولیدکنندگان عسل استان با داشتن 500 کندو ، نبود محل مناسب و هزینه بر بودن محل نگهداری را از مشکلات این حرفه در استان اردبیل می‌ داند و می‌گوید: کندو‌ها را باید در باغ ها نگهداری کنیم و بابت آن به باغداران هزینه بپردازیم این در حالی است که زنبورها با گرده افشانی درختان به باغداران کمک می کنند.
حسین پیرموذن رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن وکشاورزی اردبیل نیز با اشاره به تلاش ها و پیگیری های اتاق اردبیل برای اخذ امتیاز و مجوز انجمن ملی عسل برای اردبیل می گوید: همان طوری که مشهد در معرفی زعفران و رفسنجان در معرفی پسته به صورت محصول جهانی عمل کرده است ، ما نیز با تاسیس انجمن ملی عسل ایران در اردبیل تلاش خواهیم کرد تا این محصول را فراتر از مرزهای کشور معرفی و با شناسایی بازار های هدف سطح صادرات عسل را به کشور های دیگر به صورت چشمگیری افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه این انجمن دراستان اردبیل مستقر و فعالیت خواهد کرد افزود: فعالان در عرصه زنبورداری و تولیدکنندگان عسل در قالب انجمن و تشکل رسمی به صورت قانونمند و با برنامه ریزی و سیاست گذاری در کشور و مسائل و مشکلات مربوط به این بخش را پیگیری خواهند کرد که این امر می تواند در رونق و توسعه تولید عسل نقش بسزایی داشته باشد.
پیر موذن با یادآوری موقعیت ویژه اردبیل در تولید عسل می افزاید: با فعالیت های علمی و گسترده عسل اردبیل می تواند با برند سبلان جایگاه جهانی پیدا کند و در تولید عسل با کیفیت مطلوب ، حوزه های آموزشی و تحقیقاتی ، تولید ملکه زنبور عسل و کار آفرینی در سطح ملی و بین المللی پیشتاز و مرجع شناخته شود.
وی می گوید: در استان اردبیل ظرفیت راه اندازی حد اقل 10 واحد تولیدی بزرگ صنعتی برای فعالیت در تولید عسل وجود دارد که این امر می تواند ضمن ارتقای سطح تولید عسل از لحاظ کمی و کیفی در ایجاد اشتغال نیز تاثیر گذار باشد.
رئیس اتاق بازرگانی اردبیل با تاکید بر اینکه در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی ، این مرکز بازرگانی از هرحرکت و تلاشی که منجر به افزایش تولید ، سرمایه گذاری و اشتغال باشد به صورت جدی حمایت می کند ، از اعلام آمادگی اتاق بازرگانی اردبیل برای تامین هزینه های برگزاری دوره های آموزشی برای تولیدکنندگان و زنبور دارن عسل خبر داد و گفت: آموزش در این بخش یک ضرورت محسوب می شود و اتاق اردبیل آمادگی دارد با دعوت از استادان و کارشناسان برجسته کشوری ، این دوره ها را برگزار و با دانشگاه های اردبیل برای ایجاد رشته مرتبط مذاکره نماید.
آقای علیزاده دیگر تولید کننده عسل نیز از کمی سهمیه سـم ، گلایه می‌کند و می‌گوید: عسل مرغوب تولیدی اردبیل در بازار با سختی فراوان به فروش می‌رسد چرا که عسل های تقلبی و ناخالص با قیمت های پایین تر ارائه می‌شود و مسئولان نیز رسیدگی چندانی به این مسئله ندارند.
باقری کارشناس عسل جهاد کشاورزی اردبیل استان نیز ایجاد تسهیلات و افزایش توان مالی زنبورداران ، ایجاد ایستگاه‌های پرورش و اصلاح نژاد زنبورعسل ، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت برای زنبورداران ، بیمه رایگان زنبورداران ، ایجاد و راه اندازی اتحادیه‌های زنبورداری در استان ، جلوگیری از تولید شهد و عسل تقلبی در استان ، تولید عسل ارگانیک با پرورش زنبورداران اصلاح شده و مقاوم به بیماری ها را از جمله راه های توسعه صنعت زنبورداری و تولید و صدور عسل سبلان دانست.
امید است با توجه بیشتر مسئولان به این فرآورده استراتژیک و پردرآمد ، شاهد رونق تولید عسل اردبیل و صادرات آن به بازارهای جهانی و ایجاد زمینه اشتغال برای عده‌ای از جوانان این منطقه باشیم.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : دوشنبه 22 خرداد ماه 1391
  • 4566 بازدید
  • 0 نظر