عسل ایرانی در بسته‌بندی پرزرق و برق ترک‌ها!

موضوعات : اخبار

عسل ایرانی در بسته‌بندی پرزرق و برق ترک‌ها!
در شرایطی که عسل چینی، تایلندی همراه مسافران وارد می‌شود، به نظر می رسد ورود مسئولان در این زمینه می تواند برخی موانع و مشکلات را از میان ببرد.
صادرات عسل ایران آن هم به صورت فله‌ای باعث شده تا ترکیه از این فرصت استفاده کرده و آن را در بسته بندی‌های پرزرق و برق به نام خودش صادر کند.
به گزارش مهر، صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی در کش و قوس ممنوعیت واردات برخی محصولات کشاورزی، واردات عسل را نیز ممنوع کرد اما به نظر می رسد با توجه به وضعیت تولید این محصول، ازفرصت پیش آمده استفاده و صادرات آن را تقویت کرد.
عفت رئیسی مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشور، ضمن مثبت ارزیابی کردن ممنوعیت واردات عسل، به خبرنگار مهر گفت: با توجه به اینکه با مازاد تولید عسل در کشور مواجه هستیم، باید زودتر از اینها جلوی واردات عسل را می‌گرفتند.
 در حال حاضر میزان تولید عسل در کشور ما 46 تا 48 هزار تن است، ضمن اینکه با توجه به تحقیقات صورت گرفته، 20 هزار تن مازاد تولید وجود دارد که نیاز به فراهم کردن زیرساختهای صادرات را دوچندان می کند.
از آنجایی که یکی از مشکلات فعالان در عرصه تولید و صادرات عسل، وضعیت و چگونگی صادرات عسل است، رئیسی با بیان اینکه عسل کشور ما به صورت فله‌ای صادر می شود، اظهار داشت: صنایع بسته بندی بسیار ضعیف است و هزینه زیادی را می طلبد، لذا از آنجایی که تجهیزات بسته بندی عسل بسیار کهنه و قدیمی است سرمایه گذاری جدی در این رابطه صورت نگرفته است.
 مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشوربیان کرد: این اتفاق باعث شده که عسل ما به صورت فله ای به ترکیه و دوبی صادر شود اما این کشورها مانند ترکیه عسل ما را پس از بسته بندی به نام خودشان صادر می کنند.
 از آنجایی که بخشی از سود یک صنعت در بسته بندی قرار دارد، چگونه می تواند بدون تهیه تجهیزات لازم و سرمایه گذاری با کشورهایی که در این زمینه حرفی برای گفتن دارند، رقابت کرد؟
 با این حال، احمد محمدی کارشناس در بخش تولید عسل به مهر گفت: صنعت عسل مورد حمایت مسئولان نیست، در غیر این صورت وضعیت بهتری داشت. وی افزود: باید از تولید کننده عسل حمایت شود تا بتواند با وجود گیاهان دارویی خاصی که در کشور ما وجود دارد، به تولید عسل‌های خاص اقدام کنند.
 
مجوز واردات ابزار آلات زنبورداری را ندهند
 با وجود همه این مشکلات، واردات ابزارآلات زنبورداری از سوی کشورهایی نظیر چین موانعی را برای پیشرفت این صنعت ایجاد کرده است. مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشور یادآور شد: صنعت گرانی که به تولید ابزار آلات زنبورداری مشغول هستند به دلیل واردات این نوع وسایل ورشکست شده اند.
 وی در ادامه از مسئولان وزارت صنعت و معدن و تجارت خواست تا نسبت به جلوگیری از واردات این نوع ابزارآلات نیز اقدام جدی انجام دهند.
 در شرایطی که عسل چینی، تایلندی همراه مسافران وارد می‌شود، به نظر می رسد ورود مسئولان در این زمینه می تواند برخی موانع و مشکلات را از میان ببرد.
 فروش عسل‌های ایرانی بی کیفیت و حضور دلال‌ها در بازارچه های مرزی باعث شده تا عسل‌ها با کیفیت پایین راهی بازارهای خارجی شود که البته این نیز می تواند باعث بدنامی عسل ایران در میان کشورهای دیگر شود.
 بر اساس آمار اتحادیه زنبوردارن، عسل ایران در سال به میزان 10 هزار تن به ترکیه ، 2 تا 3 هزار تن نیز به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.
 در این صورت، به نظر می رسد مسئولان با ساماندهی به این صنعت، از ممنوعیت واردات عسل به عنوان یک فرصت استفاده کرده و اجازه ندهند تا عسل ایران به کام کشورهای دیگر باشد.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : يكشنبه 20 آذر ماه 1390
  • 3781 بازدید
  • 0 نظر