كوچ زنبورداران به مناطق گرمسيري

موضوعات : اخبار

مدير جهاد كشاورزي تالش:
كوچ زنبورداران به مناطق گرمسيري آغاز شده است
مدير جهاد كشاورزي تالش گفت: نبود برند موجب شده است تشخيص عسل تقلبي از عسل‌هاي واقعي براي مردم مشكل باشد.
مهندس جابر تجارتي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه گيلان، با اشاره به اينكه شهرستان تالش مقام نخست توليد عسل را در گيلان دارد و در كشور نيز رتبه سوم توليد عسل را به خود اختصاص داده است، گفت: اين شهرسستان 73 هزار كلوني زنبورعسل دارد و كوچ زنبورداران به مناطق گرمسيري به منظور استفاده از گل‌هاي مناطق مختلف آغاز شده است.
وي با اشاره به اينكه 500 خانوار تالشي منحصرا به شغل زنبورداري مشغول هستند، افزود: زنبورداري از مشاغلي است كه هم به حفظ محيط زيست استان كمك مي‌كند و هم استفاده از اين ماده شفابخش در آموزه‌هاي ديني ما بسيار سفارش شده است.
تجارتي ادامه داد: عدم صنايع فرآوري و نبود برند يكي از مشكلات زنبورداران اين شهرستان است زيرا اين كمبودها موجب شده است تا تشخيص عسل تقلبي از عسل‌هاي واقعي براي مردم مشكل باشد.
وي با تاكيد بر اينكه فروش عسل با بسته‌بندي‌هاي مطمئن مصرف سرانه عسل را در بين مردم افزايش خواهد داد، اظهار داشت: در حال حاضر توليدكنندگان عسل‌ها را در ظرف‌هاي دست ساز با سليقه‌هاي شخصي مي‌فروشند و با چنين وضعيتي مي‌توان انتظار داشت عسل‌هاي وارداتي كه عمدتا از شكر ساخته مي‌شود در رقابت با عسل‌هاي طبيعي برنده باشند.
مدير جهاد كشاورزي تالش با اشاره بر اينكه 80 درصد عسل‌هاي توليدي تالش در استان اردبيل فروخته مي‌شود، اذعان داشت: براي بازاريابي و تجارت عسل تالش كه كارشناسان به كيفيت بسيار بالاي آن آشنايي كامل دارند اقدامات گسترده نياز است و كارهاي كنوني مطلوب نيست.
در ادامه اين گفت‌وگو جابر تجارتي با اشاره به اينكه شهرستان تالش به شهر شير و عسل در گيلان معروف است، خاطرنشان كرد: يكي از مشكلاتي كه دامداران اين شهرستان با آن دست و پنجه نرم مي‌كنند نابرابر بودن هزينه‌هاي توليد شده با قيمت فروش آن است و عليرغم بالا رفتن هزينه علوفه قيمت فروش اين محصول كنترل شده و با قيمت 600 تومان است اين در حاليست كه توليد شير ليتري هزار تومان براي دامداران اين شهرستان تمام مي‌شود و لازم است كارشناسي‌هاي مدون‌تري در اين خصوص صورت بگيرد.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 10 اسفند ماه 1390
  • 3450 بازدید
  • 2 نظر