مديرعامل اتحاديه زنبورداران خوزستان:‌

موضوعات : اخبار

مديرعامل اتحاديه زنبورداران خوزستان:‌

هيچ اقدامي براي تحت پوشش قراردادن زنبورداران و کندوها نشده است

تنها يك كارگاه بسته‌بندي عسل در استان وجود دارد        

مديرعامل اتحاديه زنبورداران خوزستان با اشاره به آغاز برداشت تابستانه عسل از10 تيرماه گفت: با توجه به مشكلات ريزگردها و تغييرات ناگهاني هوا امكان وارد آمدن خسارت به زنبورداران وجود دارد.

محراب داوودي در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، ـمنطقه‌خوزستان، عنوان كرد:‌ فصل برداشت تابستانه تا اواخرماه جاري ادامه دارد و احتمال مي‌رود ميانگين برداشت امسال از سال گذشته بيشتر باشد.

وي با اشاره به اين‌كه سال گذشته ميانگين برداشت عسل از هر كندو در استان هشت كيلوگرم بود، ‌تصريح كرد:‌ سال گذشته از مجموع 100 هزار كندوي استان نيمي از كندوها در اثر خشكسالي از بين رفت، اين در حالي است كه اگرچه امسال تعداد كندوهاي استان افزايش يافته اما وجود ريزگردها براي زنبورداران مشکل‌ساز شده است.

مديرعامل اتحاديه زنبورداران خوزستان تصريح كرد:‌ ريزگردها باعث توقف عمليات فتوسنتز در گياهان و عدم ثمردهي گل‌ها و گياهان مي‌شود در نتيجه نيروي زنبور كه صرف پيدا كردن شهد مي‌شود هدر رفته و منجر به تلف شدن زنبور خواهد شد كه به نوبه خود تأثيرات سويي بر محيط زيست مي‌گذارد.

داوودي با بيان اين‌كه يكي از چالش‌هاي زنبورداران، عدم پوشش بيمه‌اي كندوها از سوي صندوق بيمه محصولات كشاورزي است، يادآور شد:‌ صندوق بيمه محصولات كشاورزي سال گذشته در طرحي ضربتي تمام كندوهاي استان را تحت پوشش بيمه رايگان قرار داد، اما امسال به ‌دليل ناكافي بود بودجه اين كار انجام نشد. هر چند وجه پرداخت شده به زنبورداران بابت خسارات خشكسالي به كندوها، بسيار ناچيز و حدود يك پنجم خسارت وارده بود اما امسال اين پوشش بيمه‌اي به‌طور كلي لغو شد؛ درحالي كه مشكلات زنبورداران و مسايل زيست‌محيطي(ريزگردها) همچنان وجود دارد.

وي با بيان اين‌که در حال حاضر نزديك به 2 هزار زنبوردار در استان وجود دارد، تصريح كرد:‌ زنبورداري در فروردين امسال جز شغل‌هاي كم درآمد و آسيب‌پذير اعلام شد و دولت مصوب كرد در طرحي ضربتي تمام زنبورداران تحت پوشش بيمه خدمات درماني قرار بگيرند، اما هنوز اقدامي صورت نگرفته است. درحال حاضر زنبورداران تحت پوشش هيچ‌گونه خدمات بيمه‌اي درماني قرار ندارند و در چهار سال گذشته با پديده خشكسالي مواجه بودند.

مديرعامل اتحاديه زنبورداران خوزستان تأكيد كرد:‌ ريزگردها به‌طور جدي به توليد تابستانه امسال آسيب وارد مي‌كند، در حالي كه كندوهاي زنبورداران تحت هيچ پوشش بيمه‌اي نيستند و علي‌رغم ارسال ليست زنبورداران استان،‌ هيچ اقدامي انجام نشده است.

داوودي تصريح كرد:‌ اين در حالي است كه در شهرهاي شمال خوزستان مانند ايذه، ‌مسجدسليمان، ‌باغملك و انديكا هنوز ظرفيت‌هاي زيادي براي توسعه زنبورداري وجود دارد و در سال جاري نيز بيش از 200 نفر در انديكا، 150 نفر در لالي، 150 نفر درمسجدسليمان و 200 نفر نيز در ايذه تحت آموزش دوره زنبورداري قرار گرفتند؛ همچنين هنوز براي ساماندهي فروش عسل و بسته‌بندي آن در استان اقدامي نشده و صنعت پرورش زنبور عسل خوزستان به استان‌هاي ديگر وابسته است.

وي اظهاركرد:‌ در حال حاضر تنها يك كارگاه بسته‌بندي عسل در استان وجود دارد و عسل توليدي استان همچنان به طريق سنتي به فروش مي‌رسد در حالي كه در هر يك از شهرهاي شمالي استان حداقل به يك كارگاه بسته‌بندي عسل نياز است؛ عسل توليدي خوزستان از نظر مرغوبيت به دليل رشد گل و گياهان دارويي مانند گون و آويشن در استان که از کيفيت و خواص بالايي برخوردار است، بين استان‌هاي اول كشور قرار دارد. همچنين عسل كنار تنها در خوزستان و به‌طور محدودتري در بوشهر توليد مي‌شود.

مديرعامل اتحاديه زنبورداران خوزستان خاطرنشان كرد:‌ اگر پديده گرد و غبار ادامه يابد، با توجه به آن‌كه اوج كار زنبورها در تابستان است، پيش‌بيني مي‌شود خسارت بسياري به كندوها وارد كند. مجموع توليد استان در سال گذشته 76 تن بوده ولي ظرفيت استان بيش از اين رقم است و از سوي ديگر در سال گذشته مشكلات خشكسالي نيز وجود داشته است.

داوودي استعداد خوزستان را در پرورش زنبور عسل در ميان استان‌هاي كشور بي‌مانند توصيف كرد و اظهار كرد:‌ آب و هواي استان به‌گونه‌اي است كه در فصول زمستان و بهار پذيراي زنبورستان‌هاي 13 استان كشور است به همين دليل بسيار مستعد سرمايه‌گذاري در اين حوزه است و در صورت بسته‌بندي خوب و راه‌اندازي يك آزمايشگاه تخصصي عسل براي آناليز و تعيين استانداردهاي و مشخصات كيفي، امكان صادرات عسل به كشورهاي هم‌جوار نيز وجود دارد.

وي ميزان اعتبار مورد نياز براي راه‌اندازي يك كارگاه بسته‌بندي عسل را حدود 100 ميليون تومان برآورد کرد و اظهار داشت: متاسفانه دولت اين فرصت را براي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در اين حوزه فراهم نكرده است. در حالي كه 11 تعاوني زنبورداري در 11 شهر استان فعال است اما اين امكان وجود ندارد كه اين تعاوني‌ها با استفاده از تسهيلات تعاوني اقدام به راه‌اندازي كارگاه بسته‌بندي كنند و علت عدم اعطاي تسهيلات را فعاليت اين تعاوني‌ها در قالب تعاوني‌ روستايي اعلام مي‌كنند، همچنين از سوي تعاوني روستايي نيز بودجه‌اي به اين منظور تعلق نمي‌گيرد.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : يكشنبه 26 تير ماه 1390
  • 8295 بازدید
  • 1 نظر