کردستان استانی مستعد برای طرح توسعه زنبوردا

موضوعات : اخبار

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان کردستان خبر داد:

کردستان استانی مستعد برای طرح توسعه زنبورداری

طرح توسعه زنبورداری جهت تقویت و توسعه این صنعت در استان تهیه شده و در نظر است از اعتبارات توسعه بخش کشاورزی تأمین و پرداخت شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان کردستان در گفتگو با خبرنگار ایانا از وجود پتانسیل‌های با لقوه جهت نگهداری و پرورش زنبورعسل به لحاظ پوشش گیاهی استان خبر داد و گفت: طرح توسعه زنبورداری جهت تقویت و توسعه این صنعت در استان تهیه شده و در نظر است از اعتبارات توسعه بخش کشاورزی تأمین و پرداخت شود.

خالد جعفری افزود: در این طرح در نظر است در طول پنج سال، از سال‌های 91 الی 95 تعداد هشت هزار و 400 نفر به تعداد زنبورداران حرفه‌ای و تحصیل‌کرده استان اضافه شده و تعداد کندو زنبورعسل استان نیز در طی مدت مذکور 500 هزار کلنی افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح پیش‌بینی شده که در تعدادی از روستاهای شناسایی شده مستعد استان، افراد علاقمند آموزش‌های لازم را طی کرده، سپس تعدادی کندو، از محل اعتبارات تملک دارایی استان خریداری شود.

جعفری ادامه داد: به هر آموزش دیده زنبور داری سه تا پنج کندو با جمعیت ارائه شود تا پس از کار عملی با کندو زنبور عسل و ایجاد مهارت لازم، تسهیلات بانکی از محل طرح توسعه بخش کشاورزی با سود هفت درصد و به مبلغ 100 میلیون ریال به ازای هر نفر برای خرید 60 کلنی زنبورعسل پرداخت شود.

وی تصریح کرد: در این راستا دو شهرستان سنندج و سقز پیش‌قدم بوده و در شهرستان سنندج در سه روستای توریور، شیان و حلوان تعداد 39 نفر، آموزش‌های لازم را طی و سپس 117 کندو زنبورعسل با جمعیت و وسایل زنبورداری خریداری و در اختیار آنان قرار گرفت و در ضمن تسهیلات بانکی لازم نیز مصوب شده و بزودی در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است، در حال حاضر استان کردستان دارای 116 هزار و 200 کندوی عسل با تولید یک هزار و 50 تن عسل بوده که از این تعداد 91 هزار و 800 کلنی را کندوی مدرن و 24 هزار و 400 کلنی را کندوی بومی تشکیل می‌دهد.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : سه شنبه 23 خرداد ماه 1391
  • 3256 بازدید
  • 0 نظر