افزایش قیمت سوخت

موضوعات : اخبار

زنبورداران نیز نگران افزایش قیمت سوخت هستند


تهران
 - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه:
تشکلهای غیردولتی

با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت سوخت و سایر نهاده ها، نگرانی در زیربخش زنبورداری نیز وجود دارد.


به گزارش خبرنگار ایانا، مدیرعامل اتحادیه زنبورداران کشور در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: عارضه ای به نام بیماری CCD و یا کوچ بی برگشت زنبورها، مشکلی است که از سال 1386 زنبورستانهای کشور را مبتلا کرده است و به طور وسیعی در کشور شیوع یافته است.

عفت رییسی سرحدی افزود: تاکید دارم که زنبور عسل به عنوان یکی از آیتمهای حفظ طبیعت موجب افزایش بهره وری و افزایش کیفیت محصولات کشاورزی می شود.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه نگاه به زنبورعسل فقط معطوف به عسل می شود. در حالی که وجود این جاندار کوچک اثرات بسیار بزرگی در طبیعت خواهد داشت.

رییسی ادامه داد: نباید به کار زنبورداری به عنوان حرفه ای تفننی نگاه کرد. بلکه این حرفه فراتر از این حد است.

وی تصریح کرد: 60 هزار زنبوردار در کشور وجود دارد و موجب شده تا 300 هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

 

تاکنون بار مالی به دوش بانکها و دولت نگذاشته ایم

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران کشور با اعلام اینکه طی سالهای گذشته این بخش هیچ گونه وارداتی نداشته و هیچ بار مالی به دوش دولت و بانکها نگذاشته است، یادآور شد: به دلیل زودبازده بودن این فعالیت، لازم است دولت حمایتهای جدی تری از این صنعت داشته باشد.

رییسی در مقایسه زنبورداران با عشایر تاکید کرد: اگر عشایر دو بار در سال کوچ می کنند، زنبورداران ما در بعضی مواقع تا سالی هشت بار نیز کوچ کرده اند و به دلیل مشکلاتی که در این بخش وجود داشته، برداشت 13 کیلوگرم عسل از هر کندو در حال حاضر به پنج کیلوگرم تقلیل یافته است.

وی اظهار داشت: هدفمندی یارانه ها برای زنبورداران نگرانی ایجاد کرده است. زیرا به دلیل عدم شفافیت و لحاظ نکردن جایگاه تشکلها، هنوز نمی دانیم که چه اتفاقی قرار است بیفتد.

رییسی با اعلام اینکه بخش کشاورزی با موجود زنده سر و کار دارد، گفت: بخش کشاورزی همچنین در گرو ساعت نیست و هر لحظه برای این بخش اهمیت دارد. بنابراین لازم است حمایتهای بیشتری جهت جلوگیری از آسیبهای احتمالی انجام شود.

 

مصوبه های دولت باید تداوم یابد

وی بر تداوم مصوبه های حمایتی دولت تاکید کرد و افزود: اگر مصوبه های دولت توسط تشکلها اجرایی شود، اثربخش تر خواهد بود.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران کشور خاطرنشان کرد: بهتر است که اعلام بسته های حمایتی با نظر تشکلهای بخش کشاورزی باشد تا به موقع بتوان خدمت رسانی کرد و نگران افزایش قیمتها نیز نباشیم.

رییسی ادامه داد: نگران افزایش قیمت سوخت و افزایش قیمت نهاده ها هستیم و امیدواریم وزیر جهاد کشاورزی برای زنبورداران با توجه به بحرانی که از سال 1386 با آن دست به گریبان هستند، بسته حمایتی مناسبی اعلام کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر که فصل کوچ است، کرایه ها از 400 هزار تومان به یک میلیون تومان افزایش یافته است و جایگاه سوخت شرکتهای بسته بندی نیز هنوز مشخص نیست. بنابراین این صنعت نگران آینده است.

رییسی قیمت تمام شده هر کیلوگرم عسل را هفت هزار تومان عنوان کرد و یادآور شد: اگر در بخش سوخت به زنبورداران کمک نشود، قیمت این محصول به دو برابر یعنی 14 هزار تومان خواهد رسید.

وی تاکید کرد: در حال حاضر سرانه مصرف عسل در ایران 480 گرم است که اگر حمایتهای لازم از زنبورداران نشود و از افزایش قیمت این محصول نیز جلوگیری نشود، این مائده الهی کمتر مورد استفاده قرار گرفته و مصرف سرانه از مقدار جهانی کمتر خواهد شد./

 

خبرنگار: مژگان ستار  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : سه شنبه 7 دي ماه 1389
  • 3467 بازدید
  • 0 نظر