کنترل دمای کندو در تابستان

موضوعات : بازدید

با توجه به اینکه اثبات شده است که زنبورها در تابستان برای تنظیم دمای کندو از آب استفاده می کنند و سه برابر پرواز برای جمع آوری شهد به پرواز برای حمل آب می پردازند ،

ایجاد یک آبشخور در زنبورستان از ضروریات است و دارای فواید زیر می باشد :

-         وجود آب پاکیزه و بدون آلودگی در سلامت و بهداشت کندوها بسیار مؤثر است .

-         با توجه به اینکه زنبورها عادت می کنند در محل مخصوصی دنبال آب بگردند ، از پرواز آنها به محل های مسکونی همچنین محل های آلوده کاسته می شود .

-         نزدیک بودن محل جمع آوری آب سبب صرفه جوئی در وقت زنبور ، در نتیجه بالا رفتن محصول عسل می شود .

-         گاهی اوقات زنبورها در موقع جمع آوری آب دچار تلفات می شوند . به این صورت که در مجل هائی مثل نهرهای آبیاری مزارع و باغات یا استخرهای آبیاری که از آب خالی است مشغول مکیدن آب و ذخیره کردن آن هستند که ناگهان آب جریان پیدا کرده و باعث غرق کردن آنها می شود . ایجاد آبشخور معین باعث کاهش شدید این تلفات می گردد.

برای درست کردن آبشخور می توان در گوشه ای که به آب جاری یا منبع نزدیک است بریزید ، به طوری که آب به آهستگی در آن جریان داشته باشد . در مناطقی که آب در دسترس نیست . یک منبع شیر دار تهیه کرده  آن را روی یک پایه نیم متری قرار می دهند . زیر آن تخته پهنی قرار می دهند به طوری که شیب کمی رو به پائین داشته باشد . زنبورها روی این رطوبت نشسته و آب جمع می کنند . می توان برای صرفه جوئی در آب زیر انتهای تخته دبه ای قرار داد که آب اضافی در آن ریخته شود .

اگر بتوان روی کندوها سایه بانی درست کرد در جلوگیری از بالا رفتن کندو مؤثر است . راه دیگر استفاده از کاه و کلش و گذاشتن آن روی سقف کندو است که از جذب انرژی خورشید به داخل کندو جلوگیری می کند . همچنین می توان روی هر جمعیت یک طبقه بدون قاب قرار داد که حرارت داخل کندو در آنجا جمع شده و دمای نقاط پائین تر را کاهش دهد .

http://azaf.mihanblog.com  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : شنبه 15 خرداد ماه 1395
  • 7093 بازدید
  • 0 نظر