بیماری لوک اروپایی زنبور عسل

موضوعات : بیماریها

بیماری لوک اروپایی زنبور عسل

بیماری لوک اروپایی زنبور عسل مسری است كه شباهت زیادی به لوک آمریكایی دارد به همین جهت تا قبل از اوایل قرن حاضر همه تصور می كردند كه فقط یك نوع لوک وجود دارد. پس از شناختن و جدا كردن میكروب های آنها معلوم شد كه لوک به وسیله  2 نوع میكروب به وجود می آید و بنابراین باید 2 بیماری مختلف باشد.

عامل بیماری لوک اروپایی زنبور عسل

بیماری لوک اروپایی زنبور عسل مسری بوده و به وسیله چندین نوع میكروب ایجاد می گردند كه مهم ترینش BACILLUS ALVEI   است. میكروب های مزبور از لحاظ شكل ظاهری شبیه لوک آمریكایی می باشند ولی از نظر میكروب شناسی با هم فرق دارند.

راه سرایت بیماری لوک اروپایی زنبور عسل

مثل لوک آمریكایی از قابی به قاب دیگر و از كندویی به كندوی دیگر و سرانجام از زنبورستانی به زنبورستان دیگر انتقال می یابد.

روش تشخیص بیماری لوک اروپایی زنبور عسل

الف- به كمک میكروسكوپ و دیدن  BACILLUS ALVEI  كه مطمئن ترین راه نیز می باشد ولی این كار فقط در آزمایشگاه های میكروبیولو‍‍ژی ممكن است.

ب- اگر لارو مرده را به وسیله یك چوب كبریت از سلولش بیرون بكشیم برخلاف لوک آمریكایی حالت كشش و لاستیكی از خود نشان نداده و می تركد.

ج- چون لاروها بیشتر در سنین هلالی شكل مبتلا به این بیماری شده و می میرند بنابراین معمولا سر سلول هایی كه در آنها لاروها با این بیماری مرده اند باید باز باشد و حال آنكه در لوک آمریكایی سر سلول ها بسته است. بعضی از مواقع نیز اتفاق می افتد كه لاروهای بیمار به لوک اروپایی در سلول های سربسته بمیرند. در این حال سر سلولها نیز مثل لوک آمریكایی فرو رفته است.

د- ضعف جمعیت و بوی ترشی كه به محض باز كردن كندو به مشام می رسد واضح ترین علائم این بیماری می باشند. بوی مزبور می تواند مثل بوی شیر ترشیده یا بوی عرق پا هم باشد. بعضی از مواقع هم اصلا بویی حس نمی شود.

پیشگیری از بیماری لوک اروپایی زنبور عسل

برای پیشگیری از بیماری لوک اروپایی زنبور عسل نیز باید مثل لوک آمریكایی و همچنین سایر امراض به تقویت جمعیت پرداخت و سعی كرد كه جمعیت های زنبورستان همیشه قوی و آماده برای دفاع در برابر بیماری ها باشند. به طور كلی از بین بردن جمعیتهای ضعیف در زنبور داری خوب همیشه جز  واجبات كار است و تنها در این صورت زنبورستان همیشه سالم و فعال باقی می ماند.

معالجه بیماری لوک اروپایی زنبور عسل

الف- در آغاز بیماری یا زمانی كه بیماری هنوز قدرت و قوت به خود نگرفته, برداشتن قاب آلوده كافی است كه جمعیت را نجات دهد ولی هنگامی كه بیماری زیاد شد باید به دارو متوسل شد.

ب- معالجه به كمك دارو به طریق زیر :

برای هر پنج جمعیت  15 كپسول تراماسین را با  5/7  كیلو شكر و  5/7  لیتر آب مخلوط كرده خوب به هم می زنیم. برای بهتر حل كردن تراماسین نیم لیتر از مقدار آب بالا را جداگانه ولرم نموده تراماسین را داخل آن می ریزیم و خوب بهم می زنیم تا كاملا حل شود. آنگاه آن را با بقیه مخلوط و هر جمعیت را هر شب با سه چهارم لیتر آن تغذیه می نماییم و این كار را سه شب ادامه می دهیم.

ج- در صورتی كه جمعیت خیلی ضعیف باشد بهتر است آن را از بین برده و كندو را به كمك چراغ شعله افكن از وجود میكروب ها پاك كنیم.

منبع : کتاب زنبور عسل و پرورش آن از دکتر شهرستانی, پدر زنبور داری ایران  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : جمعه 15 مهر ماه 1390
  • 5927 بازدید
  • 0 نظر