درمان افسردگی و زوال عقل با زهر زنبور عسل

موضوعات : اخبار

درمان افسردگی و زوال عقل با زهر زنبور عسل


محققان ماده ای از زهر زنبور عسل جدا کرده اند که گمان می رود در تسکین علایم افسردگی و زوال عقل موثر باشد.

 به گزارش ایانا و به نقل از ساینس دیلی (Science Daily    )، آپامین (Apamin  ) یک پپتید طبیعی موجود در زهر زنبور است که توانایی آن برای سد کردن مسیر یک نوع یون و تسریع جریان یونهای پتاسیم به بیرون عصب شناخته شده است. سد کردن این مسیرها در مغز سبب می شود اعصاب به شدت برانگیخته شوند و یادگیری بهبود یابد. این امر به درمان افسردگی و زوال عقل کمک می کند.

علاوه براین تزریق آپامین سبب بهبود نشانه های پلاسیدگی ماهیچه ها (MD) می­گردد. تا این زمان، سازوکار دقیق فعالیت آپامین را به درستی نفهمیده بودند.

اخیراً گروهی از محققان دانشگاه بریستول در انگلستان و لی یژ در بلژیک پژوهشی در زمینه مسیرهای یون پتاسیم انجام دادند. محققان به کمک مدلهای رایانه ای و دانش ژنتیک توانستند جایی که آپامین این مسیر را سد می­کند، به دقت مشخص سازند. بیشتر مولکولها در دهانه بیرونی این مسیرهای یون و برای بستن آنها به صورت درپوش عمل می کنند. جالبترین بخش اکتشاف محققان این بود که آپامین با فاصله از روزنه های این مسیر انتقال یون هم بست می گردد و سبب می شود شکل این مسیر از طریق یک سازوکار دگر ریختار (allosteric) تغییر کند و آن را سد نماید.

این کشف به طراحی داروهای سدکننده مسیر یونهای پتاسیم که مشابه آپامین عمل کنند کمک می نماید.

پرفسور نیل ماریون، استاد علوم دارویی دانشگاه بریستول گفت: طراحی دارو به شناخت نقطه هدف بستگی دارد. یافته های ما رویکرد نوینی برای طراحی یک عامل درمانی که به درمان افسردگی، زوال عقل و پلاسیدگی ماهیچه ها فراهم ساخته است.

پرفسور وینسنت سیوتین، متخصص اعصاب در دانشگاه لی یژ نیز گفت: از نتایج این تحقیق بسیار خرسندم و ایمان دارم به کمک اطلاعات موجود هدف قرار دادن این مسیرها برای تهیه داروهای مناسب در آینده آسانتر خواهد شد.

 مترجم: سید محسن سنجری

منبع:خبرگزاری کشاورزی ایران  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : پنجشنبه 2 دي ماه 1389
  • 3512 بازدید
  • 0 نظر