زنبور عسل-توضیحات

موضوعات : اخبار

زنبور عسل-توضیحات


زنبور عسل (نام علمي Apis mellifera) از جمله حشرات تكامل‌يافته به شمار مي‌آيد كه اجداد آن در دوره كرتاسه (creataceous) حدود 130 ميليون سال قبل روي كره زمين ظاهر شده‌اند و احتمالاً از حدود دو ميليون سال قبل به شكل كنوني پا به عرصه حيات گذاشته است. سه گروه در يك كلني زنبور عسل وجود دارند: ملكه (يك عدد)، نرها (حداكثر 200 عدد) و كارگرها (حدود 20 هزار).

ملكه از نظر اندازه از كارگران درازتر و كمي پهن‌تر است. ملكه تازه متولدشده كه چهار تا شش روز عمر دارد ابتدا چند پرواز اكتشافي به منظور آشنايي با محيط انجام مي‌دهد و سپس در سن 6 تا 10 روز‌گي اقدام به پرواز جفت‌گيري مي‌كند.

اكثر پروازهاي جفت‌گيري بين ساعت 2 تا 4 بعدازظهر وقتي دما بيش از 20 درجه سانتيگراد باشد، انجام مي‌گيرد. در طول جفت‌گيري، ملكه به اندازه تمام عمرش اسپرم دريافت كرده و در كيسه مخصوصي ذخيره مي‌كند. ملكه دو تا پنج سال و گاهي تا هشت سال عمر مي‌كند اما در تمام اين مدت ديگر جفت‌گيري نخواهد كرد. چند ساعت پس از بازگشت ملكه به كندو تخم‌گذاري شروع مي‌شود و به جز در اواخر پاييز ادامه دارد.

نرها درشت‌تر و كوتاه‌تر از ملكه و كارگرها هستند. آنان به جز جفت‌گيري با ملكه كار ديگري انجام نمي‌دهند. جفت‌گيري موفقيت‌آميز منجر به مرگ حشرات نر مي‌شود، در واقع درصد ناچيزي از افراد نر قادر به جفت‌گيري خواهند شد.

فراوان‌ترين و كوچك‌ترين افراد كلني كارگرها هستند. كارگرها از نظر جنسي ناقص هستند كه در شرايط معمولي كندو قادر به تخم‌ريزي نيستند. كارگران زنبور عسل در ابتدا به كارهاي داخل كلني مانند تميز كردن و غذا دادن به نوزادان مي‌پردازند، اما با بالا رفتن سن‌شان به نگهباني در ورودي كندو پرداخته و در نهايت به دنبال غذا مي‌روند، به اين دسته از كارگران، زنبورهاي آذوقه‌آور مي‌گويند.

منبع:http://sharghnewspaper.ir/Released/89-09-10/258.htm

نوشته دکتر کامبیز مینایی  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : پنجشنبه 2 دي ماه 1389
  • 3946 بازدید
  • 0 نظر