سرپرست معاونت امور دام

موضوعات : اخبار

سرپرست معاونت امور دام در گفتگو با ایانا خبر داد:

ملکه مقاوم و دارای توان تولید بالا به زودی به کشور وارد می شود


تهران
 - خبرگزاری کشاورزی ایران


بر اساس یک طرح و در جهت اصلاح نژاد ملکه زنبورعسل به زودی جهت تولید هیبرید مناسب ملکه مقاوم به بیماریها که دارای توان تولید بالایی نیز داشته باشد به کشور وارد می شود.

سرپرست معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با ایانا گفت: در سال جاری به دلیل شرایط اقلیمی مناسب حاکم، وضعیت پرورش و تولید زنبورعسل برعکس دو سال گذشته که بر اثر خشکسالی مناسب نبود، رو به بهبود است.

حسین دماوندی نژاد افزود: ظرف سال گذشته برای مبارزه با خشکسالی اقداماتی همچون تامین شکر با قیمت یارانه ای و بیمه کلنیهای زنبورعسل در برخی از استانها مانند خوزستان، لرستان و اصفهان به صورت رایگان انجام شد و پیش بینی می شود که امسال برداشت عسل در هر کندو به مراتب بهتر از سالهای قبل باشد.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری پیش بینی می شود بیش از 60 هزار نفر به کار زنبورداری اشتغال داشته باشند، در حالیکه در سال گذشته حدود 55 هزار نفر به این کار مشغول بودند و این امر حکایت از استقبال مردم از شغل زنبورداری دارد.

دماوندی نژاد درباره میزان تولید عسل در سال گذشته خاطرنشان کرد: در سالی که گذشت رکورد تولید عسل به 46 هزار و 420 تن دست یافتیم که این رقم رتبه ما را در دنیا به رتبه هشتم ارتقا داد.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود چهار میلیون و 377 هزار و 228 کندو در کشور وجود دارد که سالانه رشد شش درصدی در برنامه پنجم توسعه برای آن پیش بینی شده است.

دماوندی نژاد میانگین تولید عسل به طور متوسط در هر کندو را فراتر از 11/11 کیلوگرم برشمرد و تصریح کرد: میزان صادرات این محصول نیز بالغ بر دو هزار و 500 تن است.

 کیک گرده در اختیار زنبورداران قرار می گیرد

سرپرست معاونت امور دام تاکید کرد: برای ارتقای کیفیت تغذیه ای زنبورعسل، تامین شکر برای زنبورداران و کیک گرده در دستور کار است.

وی کیک گرده را حاوی مقادیر زیادی پودر سویا و گرده گل برشمرد و یادآور شد: این کیک با انرژی ای که ایجاد می کند غذای مناسبی برای زنبوران است و در کشور به هر مقدار که لازم باشد می توانیم این کیک را تولید کنیم.

دماوندی نژاد درباره تغییر جدید اصلاح نژادی ملکه زنبورعسل گفت: طرح جدیدی با پردیس کشاورزی دانشگاه تهران، معاونت امور دام و اتحادیه تشکلهای مربوط به زنبورداران تهیه شده است که بر اساس آن ملکه ای که توان تولید به لحاظ مقاومت و آرامش در موقع کار کردن را داشته باشد، شناسایی می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مقاومت به لحاظ بیماریهای در کشور ما دارای اهمیت بالایی است و ملکه های شناسایی شده سپس با لاینهایی که در کشور وجود دارد تلاقی داده می شود تا به هیبرید مناسبی دست پیدا کنیم.

دماوندی نژاد تصریح کرد: در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور در حال حاضر شناسایی لاینها، تولید توان و ماندگاری ملکه ها و هیبریدها در حال بررسی است.

وی افزود: این هیبرید باعث می شود که بتوانیم جهت ارتقای کمیت تولید در کندوها و ارتقای کیفیت فنی ملکه ها قدم برداریم.

 دیدگاه ما از تولید عسل دور شده است

سرپرست معاونت امور دام از به نتیجه رسیدن این طرح به زودی خبر داد.

دماوندی نژاد از مدنظر قرار گرفتن یارانه کوچ در برنامه پنجم توسعه خبر داد و یادآور شد: امروزه دیدگاه ما از تولید عسل دور شده است و زنبورعسل و خدماتی که ارایه می دهد فراوان تر و بی نظیرتر از تولید عسل است. بنابراین باید دیدگاه خود را در جهت احیای مراتب و استفاده از این جاندار در آنها معطوف کنیم.

وی تاکید کرد: پیشنهاداتی برای استفاده هرچه بیشتر از کلنیهای زنبورعسل در باغها و مزارع داده شده است که بدین ترتیب زنبورداران با اعمال قانون مجال آن را پیدا خواهند کرد که در باغها و مزارع وارد شده و در بهبود تولید کیفی و کمی دخالت کنند.

دماوندی نژاد ادامه داد: دیدگاه ما از تولید عسل فاصله گرفته است، اما لازم است که عایدی زنبورعسل باید احیای مراتع و بهبود و راندمان کمی و کیفی تولیدات زراعی و باغی را مدنظر قرار دهد./

 خبرنگار: مژگان ستار  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : دوشنبه 20 دي ماه 1389
  • 4337 بازدید
  • 0 نظر