كاهش30 درصدي توليد عسل

موضوعات : اخبار

كاهش30 درصدي توليد عسل

جام جم آنلاين:معاون توليدات دامي وزير جهادكشاورزي از كاهش 30 درصدي توليد عسل در كشور به دليل خشكسالي در سال جاري خبر داد.

به گزارش ايسنا، سعادت‌الله عباسي در هفتمين سمينار علمي زنبورعسل كه در موسسه تحقيقات علوم دامي كشور در كرج برگزار شد، گفت: به علت خشكسالي و بروز پديده‌هاي طبيعي همچون گرد و غبار، امسال با افت شديد توليد عسل در كشور روبه‌رو هستيم به طوري كه تاكنون ميزان توليد اين محصول 30 درصد كاهش يافته است.

وي در رابطه با وضعيت بيمه زنبورداران در كشور اظهار كرد: تمامي زنبورداران كشور بيمه خواهند شد كه در فاز اول 45 هزار نفر را شامل مي‌شود و از اين طريق تمامي خسارات زنبورداران پرداخت خواهد شد.

معاون توليدات دامي وزير جهاد كشاورزي يكي از مشكلات عمده در بخش توليد عسل را وجود عسل‌هاي غيرطبيعي و دست ساز با قيمت خيلي پايين كه بدون هيچ فرم استانداردي براحتي در سطح شهرها به فروش مي‌رسد، دانست و افزود: اين موضوع چالشي بزرگ محسوب مي‌شود و بايد هرچه زودتر پيگيري شود.

وي با اشاره به چند مشكل عمده در بخش توليد عسل اظهار كرد: عدم آگاهي مردم براي شناخت انواع و اصل يا تقلبي بودن عسل، تخريب مراتع و استفاده از سموم علف‌كش از جمله مواردي است كه در امر توليد عسل در كشور مانع ايجاد مي‌كند، در دستور كار دولت قرارگرفته است و به جد پيگيري خواهد شد.

عباسي از كاهش 50 درصدي استفاده از سموم شيميايي طي برنامه چهارم توسعه خبر داد و گفت: براي جلوگيري از تخريب نباتات و حفظ آنها از برنامه چهارم توسعه تا الان توانسته‌ايم استفاده از اين سموم را به نصف كاهش دهيم.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 22 دي ماه 1389
  • 4263 بازدید
  • 0 نظر