بره موم در زنبورعسل

موضوعات : مقالات

بره موم :

 

بره موم یا همان چسب زنبور عسل   Bee glue، ماده ای رزینی چسبناک  است که زنبور عسل آن را از روی درختان و گیاهان جمع آوری کرده و از آن معمولاً برای چسباندن اجرای داخلی کندو به هم استفاده می کنند این ماده توسط بعضی از درختان مثل کاج و تبریزی و غیره تراوش می شود . زنبور عسل در ساعات اولیه روز ، عمدتاً صبح ها این ماده را به وسیله آرواره ها و پاهای خود از درختان جدا می کند و به سبد گرده منتقل کرده و به کندو  می آورد . معمولاً زنبورهای کارگر مسن تر بیشتر  بره موم جمع آوری می کنند .

 

در بین نژادهای مختلف زنبور عسل از نظر مقدار جمع  آوری بره موم اختلاف شدیدی وجود دارد و نژاد قفقازی بیشتر از سایر نژادها بره موم جمع آوری می کند . مقدار بره موم  جمع آوری شده توسط هر کلنی تا حدودی بستگی به عوامل و شرایط فصلی  دارد . معمولاً زنبورها در پائیز بره موم بیشتری جمع آوری می کنند . یک کلنی زنبور عسل سالانه به طور متوسط حدود 150 تا 200 گرم بره موم جمع آوری می کند .

 

ترکیبات بره موم :

 

بره موم ترکیبات شیمیائی پیجیده ای دارد و رنگ آن از خرمائی سبز تا خرمائی قرمز متفاوت است . در دمای معمولی نرم و چسبنده و در دمای پائین سخت و شکننده می باشد . در 83 درجه سانتیگراد ذوب می شود ، مزه اش تلخ است ، بوی شدیدی دارد و خیلی پسبناک است . در آب غیر محلول و در الکل حل می شود .

 

ترکیبات شیمیائی ساده و احتمالی بره موم شامل :

 

1

موم

30%

2

زرین و بالزام

55%

3

روغن های فرار

10%

4

گرده گل

5%

 

حداقل 180 نوع ترکیب مختلف در بره موم شناخته شده است که شامل :

 

ردیف

گروه های تشکیل دهند ترکیبات

نوع ترکیبات

1

فلاونوئیدها ، استرها ، فنولیک اسید ها

صمغ ها

2

موم زنبور عسل

مومها و اسید های چرب

3

مواد فرار

چربی های ضروری

4

پروتئین ها(16 اسید آمینه آزاد بیشتر از یک درصد آرژینین و پروتئین با هم 46 درصد کل مواد )

گرده

5

14ماده معدنی در حد ناچیز ، آهن و روی کمی بیشتر از حد معمول ، ستونها ، لاکتونها ، کوبینونها ، استروئیدها ، اسید بنزوئیک و ویتامین ها ، قندها

مواد آلی و معدنی

 

مهمترین محتویات داروئی فعال در بره موم فلاونوئیدها و فلاون ها می باشند که فلاونوئیدها نقش بسیار مهمی را در رنگدانه های گیاهان بازی می کنند که مهمتریت آنها 75 دی هیدروکسی فلاون می باشد .

 

نقش فلاونوئیدها در فعالیت  بیولوژیکی بره موم اثبات شده است . حداقل 38 نوع فلاونوئید در بره موم شناسائی شده که شامل : گالانگلن ، کامنپرول ، کورستین ، پینوسمبرین ، پینو بانکسین می باشند .برخی از فنولیک ها شامل : سینامیک الکل ، سینامیک اسید  ، وانیلین  ، بنزیل الکل  ، بنزوئیک اسید ، کافئیک و فرولیک  اسید می باشد .

 

عامل اصلی خاصیت  میکروب کشی بره موم کافئیک اسید می باشد .

 

مصارف بره موم  توسط زنبوران عسل :

 

1 – تنگ کردن و کوچک کردن سوراخ پرواز ( به منظور جلوگیری از غارت کندو و همچنین جلوگیری از سرما و شرایط نامساعد محیط می باشد ) .

 

2 – ترمیم شکستگی ها و منافذ کندو .

 

3 – صیقل دادن سطح کندو .

 

4 – صیقل دادن شان ها و سلولهای شان .

 

5 – محکم کردن محل اتصال قابها .

 

6 – مومیائی کردن موجودات بزرگ که در کندو می میرند و زنبور عسل نمی تواند آنها را به بیرون از کندو منتقل کند .

 

7 – ضد عفونی کردن ته حجره ها برای تخم گذاری ملکه .

 

زنبوران جمع آوری کننده بره موم معمولاً در محلی در کف کندو قرار گرفته و برای جدا کردن بره موم  از روی پاهای خود مدت ها وقت صرف می کنند ، ممکن است زنبورهای دیگر در این کار به آنها کمک کنند .

 

مهمترین گیاهانی که زنبورعسل از آنها بره موم جمع آوری می کنند عبارتند از : انواع درختان تبریزی  ، نارون ، سوزنی برگان ، فندق و بید ، توسکا ، شاه بلوط ، زبان گنجیشک ، اقاقیا ، افرا ، اسپرس ،

 

مصارف بره موم توسط انسان :

 

1 – بره موم خاصیت باکتری کشی دارد .  Antibacterial effect عصاره الکلی بره موم تهیه می شود  و برای تهیه داروهای مختلف از آن استفاده می شود .

 

2 – بره موم خاصیت قارچ کشی دارد  Fungicidal Properties از این خاصیت برای درمان امراض قارچی بکار می رود .

 

3 – برای درمان زخمهای داخلی و سوختگیهای سطحی استفاده می شود . به همین دلیل به صورت شربت ، پماد و قوص استفاده می شود .

 

4 – در درمان ناشنوائی نتایج خوبی داشته است .

 

5 – در داندانپزشکی به عنوان یک ماده بی حس کننده مصرف می شود .

 

6 – یکی از مصارف غیر پزشکی بره موم استفاده به عنوان جلا دهنده می باشد .

 

به دلیل فعالیت قوی قدرت  میکروبی بره موم اغلب به عنوان یک آنتی بیوتیک  طبیعی شناخته می شود به طور کلی قدرت طبیعی بره موم به میزان زیادی در سلامت انسان موثر است که  شامل :

 

1 – مبارزه علیه عفونتها و آلودگی ها در تمام قسمتهای بدن .

 

2 – تحریک و تقویت سیستم ایمنی بدن .

 

3 – تسکین و درمان آلودگیهای دهان و گلو .

 

4 – به همخوردگی مزاجی پوست شامل پسوریازیس ، آکنه (جوش صورت) و لکهای صورت را درمان می کند .

 

5 – ضدعفونی کردن مجاری ادراری .

 

6 – در زخمهای باز با عفونتها مبارزه می کند .

 

7 - با عوامل ایجاد سرما خوردگی و آنفوآنزا مبارزه می کند .

 

مصارف تجاری ، بازرگانی بره موم :

 

مهمترین مصارف تجاری بره موم به عنوان مکمل در رژیم های غذائی و مواد داروئی می باشد . بره موم در اشکال مختلف  قرصها ( بدون تغییر یا ترکیب با دیگر مواد به عنوان مثال گرده ، ژل رویال ، تولیدات خارج کندو ) و شربتها  ، کپسول ها ، کرمهای پوست ، شامپو ها ، برق لب ، خمیر داندان ، دهان شویه ها ، صابونها ، آدامسها و غیره استفاده می شود . شربتها و قرص ها به عنوان درمان معمول برای گلو دردها استفاده شده و شربتها اغلب  در معالجه  زخمهای دهان ، گلو و جوشهای پوستی بکار می رود .

 

فعالیت های ضد اکسیدانی ، ضد میکروبی و ضد قارچی بره موم سبب ایجاد فرصت هائی در فن آوری مواد غذائی می شود . 

 

در ژاپن مصرف بره موم به عنوان یک نوع نگهدارنده مواد غذائی در ماهی های منجمد مجاز شناخته شده است . بره موم و عصاره آن با داشتن خاصیت ضد اکسیدانی و ضد میکروبی خود به عنوان یک نگهداره ملایم در صنایع غذائی عمل می کنند .  مهمترین کشور های تولید کننده بره موم شامل : چین ، برزیل ، آمریکا ، استرالیا  ، اروگوئه ، آرژانتین ، کانادا  ، نیو زلاند ، اتریش ، بلغارستان ، دانمارک ، فرانسه ، آلمان ، اسپانیا  و روسیه هستند . اصلی ترین مصرف کننده بره موم ژاپن است .

 

نحوه استخراج ، تهیه و نگه داری بره موم :

 

بیشترین روش رایج تولید بره موم در دنیا استفاده از توری با جنس پلاستیک نرم یا شبکه پلاستیکی نرم می باشد . جنس برخی از این شبکه ها به صورت یکبار مصرف بوده و به راحتی پس از تولید بره موم بر روی این شبکه ها ، می توان ابتدا آنها را فریز کرده و سپس به مناطق مورد نظر ارسال کرد . سایر روشها تولید و استخراج بره موم در دنیا عبارتند از :

 

1 – استقرار پوششهای مختلف بر روی قابها.

 

2 – روش رولندبل .

 

3 – روش دریچه ورودی کاذب .

 

1 – استقرار پوشش های مختلف بر روی قابها :

 

یک از متداولترین روش های تولید بره موم محسوب می گردد . تنها تفاوت موجود بین تولید کنندگان بره موم در بکارگیری این روش را می توان در اختلاف سلیقه برای انتخاب جنس پوشش مورد استفاده جستجو کرد . رایج ترین پوشش های مورد استفاده  عبارتند از : پوشش از جنس توری معمولی ، پوشش از جنس توری پلاستیکی ، پوشش شبکه ای پلاستیکی نرم ، پوشش از جنس فیبر یا میکا .

 

2– روش استفاده از تله رولندبل :

 

تله رولندبل تخته های است شیار دار که بر روی طبقی که قبلاً در ابعاد تخته ، توخالی شده است . به وسیله گیره هایی متصل شده و زنبوران عسل برای جلوگیری از ورود سرما و احیاناً نور ، شیارهای تخته را با بره موم پر میکنند . یکی از ویژگیهای مهم این تله متحرک بودن آن می باشد به طوری که به راحتی پس از پر شدن شیارها با بره موم ، بدون باز کردن درب کندو می توان تله شیار دار پر شده از بره موم را برداشته و تله دیگری جایگزین آن نمود .

 

3 – روش استفاده از دریچه ورودی کاذب :

 

این روش کاملاً متمایز از سایر روشها تولید بره موم بوده و مشابه تله گرده است . دریچه ورودی کاذب جعبه ای است مکعب مستطیل با شاخکهایی در طرفین ، این شاخک ها محل نصب شدن جعبه کاذب در جلوی دریچه پرواز کندو می باشد . زنبوران عسل در فصول سرد سال برای جلوگیری از ورود سرما و یا دشمنان طبیعی اقدام به مسدود کردن یا تنگ کردن دریچه ورودی می نمایند . مهم ترین مزایای این روش ، تولید بره موم بدون باز کردن درب کندو می باشد .

 

به طور کلی در تمام روشهای فوق بعد از استخراج بره موم ، جهت نگهداری بره موم از روش فریز کردن استفاده می شود .  

بره موم زنبورعسل  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : سه شنبه 26 دي ماه 1391
  • 8484 بازدید
  • 0 نظر