تاثیر انگل nosema seranae در زنبور عسل

موضوعات : مقالات

تاثیر انگل nosema seranae در زنبور عسل

تیمي از دانشمندان خدمات پژوهشي کشاورزی (ARS) توالی ژنوم یک انگل را که عامل مرگ زنبوران عسل بود را ترسيم نمودند. انگل ، nosema ceranae ، یکی از چند پاتوژن مظنون به ايجاد کاهش جمعیت اخير زنبور ها مي باشد که نام كلي ناپديد شدن جمعيت كندو يا CCD به آن داده شده است.

CCD شروع به ويران كردن زنبورستانهاي تجاري كرد؛ به طوريكه بنا به گزارش USDA، تلفات در تعدادي از زنبورستانها تا 90 درصد رسيد. به باور پژوهشگران عامل CCD ممکن است ترکیبی از پاتوژنها ، انگل ها و عوامل تنش باشد، اما هنوز به طورت یک راز باقی مانده است. آنچه كه در معرض خطر قرار گرفته است صنعت 15 ميليارد دلاري محصولات کشاورزی در ايالات متحده است كه وابسته به زنبور عسل مي باشد.

ميكرو اسپوريده Nosema یک ميكروب وابسته به قارچ بوده كه تولید هاگهايي مي كند که زنبورها هنگام تغذيه از گلها آنها را مصرف مي كنند. عفونت از دستگاه گوارش آنها به ساير بافتها پخش مي گردد. در عرض چند هفته، كلني ها از بين رفته و يا جمعيت خود را از دست مي دهند. Nosema apis  علت اصلي عفونتهاي ميكروسپوريده اي در میان كلني هاي زنبور اهلي بود تا اينكه اخيرا N. ceranae از زنبوران عسل آسيايي به زنبوران عسلي كه در ايالات متحده بطور تجاري استفاده مي شوند منتقل شد.

 ترسيم توالي ژنوم به دانشمندان كمك خواهد كرد كه طرح هاي مهاجرت انگل را رد يابي كنند، چگونگي غالبيت آن را تعيين بكنند و با توسعه تستها و آزمايشات تشخيصي از انتشار آلودگي جلوگيري بكنند.

nozema apis     بيماري نوزما

منبع:زنبورداری علمی  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : جمعه 1 دي ماه 1391
  • 9039 بازدید
  • 2 نظر