تاثیر عسل در سرعت‌بخشی به روند درمان سالک

موضوعات : مقالات

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد:

تاثیر عسل در سرعت‌بخشی به روند درمان سالک

نتایج یک بررسی در خصوص اثر عسل در درمان لیشمانیوز جلدی(سالک) نشان داد: عسل به عنوان ترکیبی از داروی موضعی، جایگزین مناسبی برای درمان و بهبود سریع اسکارهای سالک به شمار می‌آید.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، منطقه علوم پزشکی تهران، سالک یک بیماری با علائم بالینی بسیار متفاوت است که ضایعه پوستی آن به صورت پاپول قرمز رنگی(جوش‌های برجسته و قرمز رنگ) شروع می‌شود و به تدریج بزرگ و در نهایت به پلاک زخمی تبدیل می‌شود.

استفاده از داروی گلوکانتیم به عنوان داروی رایج برای درمان سالک معایبی دارد که از آن جمله می‌توان به دوره طولانی مدت درمان، مقاومت دارویی، عدم تسریع بهبودی، عود و شکست در درمان، عوارض روش‌های درمانی شیمیایی و دردناک بودن آن‌ها و همچنین هزینه بالا اشاره کرد.

سحر هامون نورد، از دانشگاه ایلام مطالعه‌ای را با هدف بررسی مقایسه آثار عسل و داروی گلوکانتیم انجام داده است.

بر اساس روش کار این مطالعه، با دریافت مجوز رسمی و استفاده از فرم‌های استاندارد، زخم‌های 24 نفر از بیماران با تشخیص انجام آزمایش‌های بیوپسی و کشت محیط(NNN) به دو گروه درمان با عسل و درمان با گلوکانتیم تفکیک و مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج این بررسی نشان داد: در بیماران گروه اول، زخم‌های آن‌ها التیام و اثربخشی قابل توجهی را در مقایسه با داروی شیمیایی داشت و مدت درمان این روش بر روی عفونت زخم‌های لیشمانیوز در تعدادی از بیماران این گروه، ما بین 23تا 38 روز و در گروه دوم که از دارو استفاده کرده بودند، بین 160تا230 روز التیام یافت. علاوه بر این قطر هاله زخم‌های افرادی که با عسل درمان شده بودند، خیلی سریع‌تر از گسترش باز ایستاد.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : جمعه 24 تير ماه 1390
  • 16715 بازدید
  • 1 نظر