گردوغبار و تنش‌هاي گرمايي

موضوعات : اخبار

مدير امور طيور سازمان جهادکشاورزي استان همدان:

به علت گردوغبار و تنش‌هاي گرمايي توليد عسل در استان 20 درصد کاهش يافت.


به حساب نياوردن زنبورداري به عنوان يک شغل براي بهره‌مندي از مزاياي بيمه با تعرفه بخش کشاورزي را از نقاط ضعف استان در زنبورداري است/در استان دو هزار و 21 زنبوردار فعال هستند که 2.9درصد عسل کشور را توليد مي‌کنند.
همدان- ایلنا: مدير امور طيور سازمان جهادکشاورزي استان همدان گفت: در سال جاري 937 تن عسل در استان توليد شده که نسبت به سال قبل 20 درصد کاهش داشته است.
به گزارش ایلنا، محمد نظر پور ورود گرد و غبار و تنش‌هاي گرمايي طول سال را علت کاهش ميزان توليدعسل استان عنوان کرد و افزود: گرد و غباري که بر روي گلها مي‌نشيند موجب مي شود زنبور نتواند خوب تغذيه کند همچنين زنبور عسل در دماي 16 تا 32 درجه سانتيگراد در حداکثر فعاليت خودش قرار دارد و حرارت بالاي 32 درجه و برودت پايين‌تر از 16 درجه منجر به کاهش اين فعاليت مي‌شود.
نظرپور با اشاره به اين که در سال جاري 169 هزار و 787 کلني زنبور عسل با 1.5 درصد افزايش نسبت به سال قبل فعال بوده است تصريح کرد: در استان دو هزار و 21 زنبوردار فعال هستند که 2.9درصد عسل کشور را توليد مي‌کنند و در رتبه 9 توليد عسل کشور قرار داريم.
وي فرآورده‌هاي زنبور عسل را شامل عسل، گرده گل ، موم، بره موم، ژله رويان و زهر عنوان کرد و فرآورده آن را در استان همدان عسل و موم برشمرد.
مدير امور طيور سازمان جهادکشاورزي استان همدان ادامه داد: از نقاط قوت استان در زنبورداري وجود زنبورداران متخصص، باتجربه و تحصيل کرده است به طوري که در چند سال اخير در زمره زنبورداران نمونه کشوري قرار گرفته‌اند.
نظرپورخاطرنشان كرد: در حال حاضر شش تعاوني زنبورداري، شش واحد داراي مجوز بسته بندي عسل به ظرفيت 870 تن در استان فعال هستند و از خدمات اين سازمان به زنبورداران صدور دفترچه‌هاي زنبورداري، صدور مجوز کوچ، حمايت و هدايت تشکل‌هاي زنبورداري و پرداخت تسهيلات بانکي مي‌توان اشاره کرد.
وی به حساب نياوردن زنبورداري به عنوان يک شغل براي بهره‌مندي از مزاياي بيمه با تعرفه بخش کشاورزي را از نقاط ضعف استان در زنبورداري برشمرد و گفت: عدم توان تشکل‌ها براي استفاده از تسهيلات به علت نبود وثيقه، عدم اعتماد بانکها به زنبور داران به دليل مهاجرت‌هاي فصلي آنان، عدم استقبال زنبورداران از بيمه به علت عملکرد صندوق بيمه درسالهاي قبل نیز از مسائل دیگر زنبورداران است.

http://ilna.ir


  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : پنجشنبه 19 اسفند ماه 1389
  • 4671 بازدید
  • 1 نظر